O manuka medu

Mānuka je velmi vyhledávaným medem pro svou chuť i zdravotně prospěšné látky, které obsahuje.
Skutečný med mānuka může pocházet pouze z jednoho místa – Nového Zélandu.

Co je manukový med a jak pomáhá našemu zdraví?

Včely pocházející z Nového Zélandu opylují květ manuky - balmín metlatý. Manuka se vyskytuje hlavně na Novém Zélandu a Austrálii. Je to nenáročná dřevina, která se pěstuje pro své květy, u kterých bylo v poslední době objeveno hned několik léčebných účinků.

Manukový med tak lidé konzumují nejen jako pochoutku, ale využívají ho i k obkladům a rovněž při těchto zdravotních problémech:

  • Reflux
  • Vředy
  • Gastroezofageální reflux
  • Hojení ran
  • Akné
  • Péče o pokožku

Bylo publikováno několik studií o využití manuka medu v oblasti prevence. Studie prokázaly, že manukový med má především tyto zdravotní účinky, je:

  • protizánětlivý
  • antibakteriální
  • antioxidační
  • fungicidní

Nemoci, kde Manuka med pomáhá

Reflux

Manukový med se často používá jako domácí prostředek proti různým zažívacím potížím včetně refluxu.

Dokonce je dle webu MayoClinic.com možné, že až 50 % světové populace je infikováno bakterii Helicobacter pylori (H.pylori). Ta způsobuje různé zažívací potíže a dokonce i vředy.

Jeden z výzkumů prokázal, že manuka med je účinný při léčbě infekcí zažívacího traktu, které vznikají právě na základě přítomnosti bakterie H.pylori. Taková infekce je následně příčinou peptických vředů. Provedené studie od Linus Pauling Institutu prokázaly, že med z květů rostliny manuka může působit preventivně, protože se následně bakteriím v zažívacím ústrojí nedaří šířit.

Rakovina

V medu manuka jsou také obsaženy flavonoidy, které při pokusech jasně prokazují protirakovinné účinky. Již byly také realizovány nadějné studie, poukazující na zvýšenou antioxidační činnost. Berte prosím na vědomí, že manukový med je vhodný jako preventivní doplněk a rozhodně by neměl být brán jako prostředek samoléčby rakoviny.

Hojení ran

Antimikrobiální a rovněž antibakteriální vlastnosti medu manuka můžou podpořit naše tělo při hojení samotných poranění a předcházet infekcím.

Manukový med obsahuje mimojiné také velké množství peroxidu vodíku. Díky němu, osmolaritě a kyselosti podporuje svým chemickým složením samotné hojení ran. Stále jsme relativně na začátku, ale již nyní byly publikovány studie, jejichž výsledky vypadají velmi slibně.

Zlatý stafylokok (MRSA)

Obdobně jako je tomu u léčení ran mohou být antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti medu manuka velmi účinné i při léčení plísňových a obecně bakteriálních onemocnění. Studie prokázaly, že dokonce může být účinným bojovníkem proti Zlatému stafylokoku (MRSA).

Infekce, jakou je např. MRSA, můžou být bohužel až smrtelné. Provedené studie prokázaly, že med z manuky přímo snižuje produkci bakterií MRSA.

Ekzém a akné

Vědci již prokázali, že manukový med reálně snižuje zánětlivé reakce naší pokožky. Nejen to, manukový med má také antibakteriální a protizánětlivé účinky, které pomáhájí mírnit často nepříjemné příznaky i účinky samotného ekzému.

Manukový med prokazuje kladné výsledky jakožto pomocník při péči o pleť u lidí trpících akné. Náš manukový med je rovněž přírodní změkčovadlo. Tyto vlastnosti pomáhají v udržování zdravého stavu pokožky.

Mezi uživateli manukového medu jsou i tací, kteří aplikují med přímo na svou pokožku. Jiní aplikují kosmetické produkty, které mají med jako jednu z hlavních surovin. Bonusovými výhodami medu jsou také vitamíny a antioxidační schopnosti manukového medu. Obsažené antioxidanty a vitmíny v manuka medu můžou rovněž pomoci při prevenci vzniku vrásek nebo omezování výskytu vrásek.

Upozornění: před užíváním medu Manuka k léčbě jakýchkoliv potíží, toto vždy konzultujte nejprve s Vaším lékařem

UMF kvalita manukového medu Koupit manukové med